E-Česko

Cestování, ubytování, dovolená a volný čas

Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko

     
Dnes je Pondělí, 30. 03. 2020
Svátek slaví Arnošt
Fulltextové hledání

Sekce, kde hledat:

Ubytování a stravování

Penzion Panorama ve Žďáru
Magazín Gulliver

Zpět na předchozí stránku

Valašské Meziříčí

Valašskomeziříčská manufaktura ukáže po tři dny vzácný gobelín

 

Jedinečnou příležitost spatřit vzácný gobelín Odpočinek na útěku do Egypta budou mít od středy do pátku návštěvníci Moravské gobelínové manufaktury

 

ve Valašském Meziříčí. Mluvčí města Josef Beneš agentuře Mediafax řekl, že pak se dílo vrátí do rezidence Arcibiskupství olomouckého.

Pracovníkům manufaktury trval restaurátorský zásah na díle téměř dva roky. "Obnovený gobelín jako první spatří účastníci jeho slavnostního předání, které se uskuteční ve středu od 17 hodin," podotkl ředitel manufaktury, akademický malíř Jan Timotej Strýček. Účastníci zároveň vyslechnou přednášky o tomto novozákonním tématu, průběhu restaurování a historii gobelínu. Ostatní zájemci si dílo budou moci prohlédnout ve čtvrtek a pátek, vždy od 10 do 21 hodin.

Gobelín o rozměrech 340 krát 435 centimetrů zobrazuje odpočinek Svaté rodiny situovaný do rajsky krásné středomořské zahrady s rozmanitou zahradní architekturou obklopenou tropickou vegetací. Utkán byl v první třetině 18. století pravděpodobně ve Francii na žádost tehdejšího olomouckého arcibiskupa.

"Představuje vrchol tkalcovského řemesla. Navíc je inspirován novozákonní tematikou, to je u gobelínů v naší zemi poměrně vzácný jev," sdělil Strýček. Nejzajímavější je ale podle něj skutečnost, že dílo nikdy předtím neprošlo rukama profesionálních restaurátorů. "Laické opravy jsme snadno odstranili a uvedli gobelín do dokonalého stavu. Výsledkem je výjimečně zachovalé dílo, působící zcela autenticky," dodal ředitel manufaktury.

Zdroj : zlin.cz


  Zpět na předchozí stránku

   


  Počasí

  Úterý 31.03.

  25°C
  12°C

  Středa 01.04.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Ostatní
  Anketa

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  Doporučení kamaráda
  26.8% (18132)

  Sezónní katalog cestovních kanceláří
  18.9% (12770)

  Nabídka z reklamních letáků
  19% (12879)

  Last minute
  18.2% (12277)

  Prostřednictvím internetu
  17.1% (11570)

  Celkem hlasů: 67628

  Přihlášení

  Váš login:

  Vaše heslo:


  Novinky mailem

  Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver


   

   

   

   

   

  Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.