E-Česko

Cestování, ubytování, dovolená a volný čas

Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko

     
Dnes je Pondělí, 25. 06. 2018
Svátek slaví Ivan
Fulltextové hledání

Sekce, kde hledat:
Magazín Gulliver

Zpět na předchozí stránku

Jižní Čechy

Český Krumlov letos slaví 700 let

 

Město Český Krumlov slaví v letošním roce 700 let od svého založení. Připravuje proto pestrý kulturní a odborný program.

 

Minulost připomene například výstava originálu listiny Jindřicha I. z Rožmberka datovaná 2. srpnem 1309, která poprvé zmiňuje Český Krumlov jako město, celých sedm století shrne reprezentativní publikace. Již v nejbližších dnech se sejde tvůrčí tým muzejníků, archivářů a historiků, kteří v obrysech nastíní, jak bude kniha vypadat. Sedm set let je pro nás výjimečnou chvílí, která už se v našem životě nebude opakovat. Nebudeme se ovšem ohlížet jen do historie, pokusíme se nahlédnout i do časů budoucích. Mimo jiné formou nesoutěžní přehlídky Budoucnost města očima dětí. V ní mohou pomocí povídky, znělky, divadla, internetu nebo informačního letáku poodhalit, jak si představují své město za sto let," říká místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová. Akce pro děti a mládež do 18 let je součástí Evropského roku kreativity a inovace.

Výstava historických dokumentů

Listinu s první písemnou zmínkou o městě najdou návštěvníci od května na výstavě v Regionálním muzeu. Ta nabídne i další historické dokumenty, jako kroniky nebo mapy včetně přehledu událostí ve světě a v Českém Krumlově. Kniha s názvem Příběh města Český Krumlov bude mít dvě části: faktografickou, jež obsáhne historii, a obrazovou, jejíž základ vytvoří snímky českokrumlovských fotografů mapující posledních 109 let ve městě. Poslední podobná faktografická publikace vyšla v roce 1965," popsal Filip Putschögl z kanceláře starosty. Nová kniha bude celobarevná, trojjazyčná a bude mít 192 stránek.

Slavit se bude hned několik výročí: 130 let si připomene Městská knihovna v Českém Krumlově, 80 let Základní škola T. G. Masaryka a uplyne 570 let ode dne, kdy pasovský biskup Mikuláš vysvětil kostel svatého Víta. Knihovna zorganizuje výstavu o své historii, literárně-výtvarnou soutěž pro děti a plánuje také publikaci s medailony žijících osobností města.

Nabídka velkých tradičních akcí

Jubileum se odrazí rovněž v nabídce velkých tradičních akcí. Například v programu Slavností pětilisté růže se objeví všechna historická období od těch nejstarších až po rokoko. Navážeme na historickou slavnost v roce 1909 a druhý ročník slavností v roce 1969," upřesnil ředitel Městského divadla v Českém Krumlově Jan Vozábal. Zářijové Svatováclavské slavnosti se zase zaměří na život svatého Václava a osudové devítky.
Centrum města ozdobí v červnu plastika dvou místních umělců. Dílo Petra Fidricha a Karla Dvořáka nazvané Zvonice pro Evropu, které předloni reprezentovalo Český Krumlov na zemské výstavě v rakouském partnerském městě Vöcklabruck, najde své nové místo v prostoru bývalé seminární zahrady na terase proti hotelu Růže.

O proměnách města, jehož historické jádro je od roku 1992 zapsané na seznamu památek UNESCO, budou v květnu diskutovat historici a památkáři. Téma proberou na Státním hradu a zámku během třídenní odborné konference s názvem Od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví.

Zdroj : město Český Krumlov


  Zpět na předchozí stránku

   


  Počasí

  Úterý 26.06.

  25°C
  12°C

  Středa 27.06.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Ostatní
  Anketa

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  Doporučení kamaráda
  41.7% (1165)

  Sezónní katalog cestovních kanceláří
  15% (418)

  Nabídka z reklamních letáků
  14.3% (400)

  Last minute
  15.2% (423)

  Prostřednictvím internetu
  13.8% (386)

  Celkem hlasů: 2792

  Přihlášení

  Váš login:

  Vaše heslo:


  Novinky mailem

  Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver


   

   

   

   

   

  Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.