E-Česko

Cestování, ubytování, dovolená a volný čas

Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko

     
Dnes je Pondělí, 30. 03. 2020
Svátek slaví Arnošt
Fulltextové hledání

Sekce, kde hledat:

Ubytování a stravování

Hotel Laguna - Orea Hotels
Magazín Gulliver

Zpět na předchozí stránku

Nymbursko

Zámek Loučeň

 

Velkolepou podívanou chystá zámek Loučeň na sobotu 2. května, kdy se v jeho areálu uskuteční Napoleonské slavnosti. Návštěvníci budou celý den potkávat v zámeckém parku postavy v dobových kostýmech,

 

historické události jim připomene také několik hraných scén. ČTK o tom informoval manažer zámku Jiří Senohrábek.
Napoleonské slavnosti navazují na loňské Barokní slavnosti, které si získaly velkou oblibu. Tehdy lidé potkávali v parku korzující postavy z dob založení zámku. Letos se návštěvníci přenesou do roku 1813, pár týdnů před před Napoleonovu osudnou porážku v bitvě národů u Lipska. "Tentokrát budou v zámeckém parku důstojníci, hladoví vojáci, markytánky i doboví obyvatelé Loučně, nešťastní z pobytu vojsk v místě, kde bydlí," řekl Senohrábek.
Scénář akce vychází ze skutečných událostí, které se na zámku Loučeň a v jeho okolí staly v létě roku 1813. Tehdy se tu sešel rakouský císař František I. se svým bratrem, vojevůdcem Ferdinandem Toskánským, aby domluvili společnou strategii postupu proti Napoleonovi. O pouhé tři týdny později dorazila na Loučeň početná, sedmdesátitisícová armáda ruského velkoknížete Konstantina. Na své cestě do Lipska armáda několik dnů nocovala na okraji obce, kam zavlekla nepříjemnou epidemii. Místu ležení se dodnes říká Ruský bor.
"Všechny tyto události si připomeneme v pěti hraných historických scénách na zámeckém nádvoří a na louce u zámeckého kostela. Vrátí se tak třeba i atmosféra paniky, kterou loučeňští zažívali v časech Rusy šířené epidemie," uvedl Senohrábek. Lidé uvidí v parku také vojenský lazaret a hlavně nejmenší návštěvníky by mohlo zaujmout cvičiště pro vojáky se čtyřmi stanovišti.
Už následující sobotu 9. května se v zámeckém amfiteátru na Loučni chystá mimořádná divadelní událost. Pod širým nebem tu bude odehrána inscenace Prodaná nevěsta se sólisty opery Národního divadla v Praze. Titulní roli ztvární Dana Burešová, čerstvá držitelka Ceny Thálie za nejlepší divadelní výkon v oboru opera v roce 2008.

Zdroj : ČTK


  Zpět na předchozí stránku

   


  Počasí

  Úterý 31.03.

  25°C
  12°C

  Středa 01.04.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Ostatní
  Anketa

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  Doporučení kamaráda
  26.8% (18132)

  Sezónní katalog cestovních kanceláří
  18.9% (12770)

  Nabídka z reklamních letáků
  19% (12879)

  Last minute
  18.2% (12277)

  Prostřednictvím internetu
  17.1% (11570)

  Celkem hlasů: 67628

  Přihlášení

  Váš login:

  Vaše heslo:


  Novinky mailem

  Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver


   

   

   

   

   

  Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.