Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko
Slavný léčivý pramen má teplotu kolem 39 stupňů Celsia a vyvěrá ze země s obrovskou silou 22 litrů za sekundu. |
Za dávných časů, mezi zalesněnými svahy Strážovských vrchů hledal kulhavý pastýř zatoulanou ovci. Našel i horký, ze země vyvěrající pramen. Začal do těchto míst chodit a časem si všiml, že když se některá z jeho ovcí zraní, nechá si na ránu téct horkou vodu páchnoucí po síře. ?Co je dobré pro ovce, neuškodí ani mně!? řekl si a učinil totéž. Za pár týdnů se úplně uzdravil.
Co (možná) nevíte...
● Trenčianské Teplice jsou nazývány perlou Karpat.
● Slavný léčivý pramen má teplotu kolem 39 stupňů Celsia a vyvěrá ze země s obrovskou silou 22 litrů za sekundu.
● Pití této vody, která obsahuje hodně síry, sodíku, hořčíku a vápníku, výrazně pomáhá při léčení dny, cukrovky, při chronických infekcích močových cest, reguluje tvorbu žluče a pankreatických enzymů.
● Koupele pomáhají při léčení chorob pohybového aparátu, stejně jako zábaly do dalšího zdejšího léčivého produktu - do sirného bahna.
Dnes se zde nacházejí jedny z nejhezčích a nejpopulárnějších západoslovenských lázní Trenčianské Teplice, které mají ve znaku pastýře, ovci a stylizovaný pramen. Půvabné městečko hojně navštěvují pacienti trpící problémy s pohyblivostí kloubů nebo bolestmi v zádech.
Pestrá historie
Horké léčivé prameny skryté v hustých lesích si zřejmě oblíbili už ve druhém století římští legionáři a první písemná zpráva o nich pochází z roku 1247. O rozkvět Trenčianských Teplic se zasloužily dva významné rody. Od konce 16. století až do roku 1835 vlastnil a obhospodařoval pět pramenů rod Illésházyů, který založil lázeňský park. Pak je koupil bohatý vídeňský bankéř Juraj Sina. On a jeho potomci získali další okolní pozemky, na nichž postavili krásné patrové vily pro bohatou klientelu.
Výrazně se do dějin lázní zapsala nejmladší ze čtyř dcer Šimona Siny - Ifigenie d'Harcourt. Nechala vybudovat vodovod a kanalizaci a také asi nejkrásnější a nejznámější zdejší stavbu Hammam (z arabštiny lázeň či koupel).
V Trenčianských Teplicích stojí dokonce kopie originálního projektu, kterou pražský architekt F. Schmorantz vypracoval v maurském slohu pro egyptského vladaře. Ifigenie d'Harcourt viděla model této stavby na světové výstavě v Paříži a tak se jí zalíbil, že požádala egyptského panovníka o povolení postavit kopii jeho hammamu v malém západoslovenském lázeňském městečku.
Od roku 1888 stojí v Teplicích nádherná, pro Evropu neobvyklá budova, v níž své bolavé klouby léčila už nejedna významná osobnost.
Hammam - cesta k uvolnění
Návštěva hammamu je nezapomenutelným zážitkem. Hned u vchodu dostanete bederní roušku - muži menší, ženy o něco větší. Svléknete se ve výklenku zakrytém zavěšenou plachtou. Pak 20 až 30 minut relaxujete v bazénu naplněném 39 stupňů horkou sirnou vodou, vyvěrající z pramene, jenž se nachází přímo pod bazénem. V bazénu je zakázáno plavat. V tak horké vodě by totiž intenzivní plavání mohlo způsobit srdeční potíže.
Po koupeli se vrátíte do "svého" výklenku, kde dalších zhruba 15 až 20 minut odpočíváte zabaleni do obrovského prostěradla a teplé deky. Následuje masáž celého těla, v jejímž závěru uchopí masér lněný sáček napuštěný mýdlovou pěnou, prudkým mávnutím vykouzlí oblak bohaté pěny. Napění vás a opláchne vlažnou pramenitou vodou.
Kompletní procedura je nádhernou cestou k uvolnění. Podstoupíte-li takovýchto lázní alespoň sedm osm, budete se cítit jako znovuzrození. Vyzkoušet zdejší hammam mohou i ti, kteří se v Trenčianských Teplicích neléčí. Stačí si ho zaplatit (stojí 220 SK) v kanceláři nacházející se v nejstarší lázeňské budově, známé jako "Kaštiel" čili Zámek.
Umělci a celebrity
Kaštiel je kousek od hammamu a rovněž stojí za návštěvu. Už před sto lety se v něm nacházelo lázeňské centrum, v němž se scházeli a diskutovali pacienti z vyšších kruhů. Jezdívali sem i boháči až z Vídně i řada celebrit. Ve 30. letech minulého století tu žil a pracoval jako lékař otec Karla a Josefa Čapkových - MUDr. Antonín Čapek. Syn Karel za ním často jezdíval a právě tady napsal řadu svých děl, například Továrnu na Absolutno, Loupežníka, R.U.R. a první kapitoly románu Krakatit.
Lázeňské procedury, zejména bahenní zábaly, se v půvabné jednopatrové nejstarší budově provádějí dodnes.
Celebrity neopustily Trenčianské Teplice ani dnes. Nejen že se tu léčí. Slavní herci a režiséři se sem sjíždějí od roku 1993 vždy na počátku léta, kdy se koná mezinárodní filmový festival Art Film. Na něm se promítá řada významných hraných zahraničních filmů a skoro každý doprovází filmová delegace.
Díky tomu už lázně navštívili mj. filmové superhvězdy jako Isabelle Huppertová, Jean-Paul Belmondo, Franco Nero, Ornella Mutiová nebo Geraldine Chaplinová. Obvykle bydlí hned u rozlehlého parku - v hotelu Most slávy, před nímž jsou na zábradlí nad říčkou umístěny upomínkové desky hvězd. Vévodí jim pomník Charlie Chaplinovi.
Zdroj : novinky.cz
Pátek 01.11. |
|
25°C |
|
Sobota 02.11. |
|
23°C |
Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?
• Doporučení kamaráda
26.1% (22562)
• Sezónní katalog cestovních kanceláří
18.9% (16366)
• Nabídka z reklamních letáků
19% (16451)
• Last minute
18.3% (15853)
• Prostřednictvím internetu
17.7% (15316)
Celkem hlasů: 86548
Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver
Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.