E-Česko

Cestování, ubytování, dovolená a volný čas

Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko

     
Dnes je Sobota, 04. 07. 2020
Svátek slaví Prokop
Fulltextové hledání

Sekce, kde hledat:

Ubytování a stravování

R+B Privat
Magazín Gulliver

Zpět na předchozí stránku

Vysočina

Hrad Kozlov

 

Zbytky hradu Kozlov nalezneme na špatně přístupném hřebenu nad obcí Cidlina mezi Košovem a Peklovsí.

 

Hrad stával na čedičové kupě, která měla tvar podkovy. Obehnán byl příkopem ze severu, východu a jihu, který přerušovala na jižní straně umístěná brána. Ze západní strany chránil hrad prudký svah, zde nebylo opevnění potřeba. Dnes zde nalezneme poměrně skromné zbytky hradeb a základů staveb. Zajímavost přitahujícím místem je nízká štola na jejímž konci je asi 10 metrů hluboká vodní nádrž. O vzniku hradu a jeho zakladateli se toho bohužel moc neví, dokonce se nedochovaly ani dokumenty, které by mapovaly rozsah spravovaného panství.
Vybudování dalešické přehrady učinilo zbytky hradu Kozlova na strmé skále v meandru řeky Jihlavy u Kozlan prakticky nepřístupnými. Pouze za horkých letních měsíců, při nízkém stavu vody, je možno se k nim po namáhavé túře dostat. Tento podnik však není zcela bez rizika a proto jej lze doporučit pouze velmi zdatným turistům; ti pak budou odměněni nádherným zážitkem, které návštěva tohoto místa nabízí.

Jedním z mála záznamů je zápis z roku 1677 od Bohuslava Balbína, v němž se zmiňuje o tom, že po husitských bouřích na hradě sídlila loupežná posádka a ta byla v roce 1442 zlikvidována zemskou hotovostí. V té době byl zřejmě hrad i zničen. Záznam z roku 1462 hovoří o Kozlovu jako o hradišti, tomu trochu protiřečí záznam z lomnického urbáře z roku 1667, kde se o hradu píše jako o zřícenině. V současné době je hrad porostlý vzrostlým lesem a náletovým porostem, takže to málo co z hradu zbylo je již jen těžko zjistitelné, snad na výrazný příkop a val s výše popisovanou štolou.

Zdroj : castles.cz


  Zpět na předchozí stránku

   


  Počasí

  Neděle 05.07.

  25°C
  12°C

  Pondělí 06.07.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Ostatní
  Anketa

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  Doporučení kamaráda
  26.8% (18204)

  Sezónní katalog cestovních kanceláří
  18.9% (12807)

  Nabídka z reklamních letáků
  19% (12914)

  Last minute
  18.1% (12307)

  Prostřednictvím internetu
  17.1% (11624)

  Celkem hlasů: 67856

  Přihlášení

  Váš login:

  Vaše heslo:


  Novinky mailem

  Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver


   

   

   

   

   

  Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.