E-Česko

Cestování, ubytování, dovolená a volný čas

Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko

     
Dnes je Čtvrtek, 19. 09. 2019
Svátek slaví Zita
Fulltextové hledání

Sekce, kde hledat:

Ubytování a stravování

R+B Privat
Magazín Gulliver

Zpět na předchozí stránku

Národní park České Švýcarsko

 

Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen počátkem roku 2000 jako čtvrtý národní park (tedy unikátní, člověkem téměř nedotčené přírodní území s jedinečnou flórou a faunou) v České republice.

 

Zaujímá plochu necelých 79 km² a hraničí s Národním parkem Saské Švýcarsko na německé straně hranic.

Příroda Českého Švýcarska
Příběh tohoto území se počíná před mnoha milióny lety, kdy se v oblasti dnešního Českého Švýcarska rozprostíralo mělké moře. Právě z jeho písečného dna se po ústupu moře zrodil podivuhodný svět pískovce. Svět skalních věží, mostů a bran, svět roztodivných kamenných forem, které připomínají včelí plástve anebo přesýpací hodiny.

Ledňáček říční Říše skal přitom není říší mrtvého kamene, ale hostí ty nejvzácnější živočichy i pozoruhodné rostliny. Po mnoha letech se do Českého Švýcarska vrátil sokol stěhovavý, svůj domov zde nachází i vzácný rys ostrovid či největší evropská sova ? výr velký.

V soutěskách potoků, říček a řek můžeme zaslechnout volání ledňáčka, objevit stopy vydry říční anebo zahlédnout siluetu pstruha potočního. Na svou pouť do Atlantského oceánu a zpět do vodních toků Českého Švýcarska se začal znovu vydávat losos obecný.

Charakter krajiny dotvářejí též výrazné vrcholy sopečného původu, jimž dominuje Růžovský vrch se vzácnou flórou (kyčelnice devítilistá, kapradina laločnatá) a pralesními stanovišti.

České Švýcarsko a lidé
Rysí kámen. Tvář krajiny Českého Švýcarska je odedávna spoluvytvářena také přítomností člověka. Smírčí kříže, skalní kapličky a opuštěné kostelní stezky připomínají dávné příběhy zdejších obyvatel. Harmonický soulad místních lidových staveb (tzv. domů s podstávkou) dodnes přitahuje pozornost návštěvníků, kteří se do Českého Švýcarska začali vydávat již na konci 19. století.

Jejich kroky míří nejčastěji k proslulé Pravčické bráně, největší pískovcové skalní bráně v Evropě, nebo za plavbou na lodičkách v soutěskách řeky Kamenice. Jedinečné zážitky však nabízejí také četné vyhlídky, např. Mariina vyhlídka u Jetřichovic, loupežnické skalní hrádky, jako je Šaunštejn u Vysoké Lípy, či romantická procházka Kyjovským údolím.
¨
Zdroj : České Švýcarsko


  Zpět na předchozí stránku

   


  Počasí

  Pátek 20.09.

  25°C
  12°C

  Sobota 21.09.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Ostatní
  Anketa

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  Doporučení kamaráda
  23.4% (7957)

  Sezónní katalog cestovních kanceláří
  20.4% (6929)

  Nabídka z reklamních letáků
  20.2% (6854)

  Last minute
  19% (6440)

  Prostřednictvím internetu
  17% (5768)

  Celkem hlasů: 33948

  Přihlášení

  Váš login:

  Vaše heslo:


  Novinky mailem

  Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver


   

   

   

   

   

  Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.