E-Česko

Travelling, Accommodation, Holiday, Free time

Bohemian, Moravian, Silesian

     
Today it is Úterý, 07. 04. 2020
Name-day Heřman a Hermína
Fulltext search

Section for searching:

Magazine Gulliver - Menu
Accommodation and catering

Pension Pod Kopcem

Active holiday

Farma Trnka
Magazine Gulliver

Previous page

Mostecko

Hora Bořeň

 

Bořeň (německy Borschen) je skalnatý vrch jižně od Bíliny, je součástí Českého středohoří. Vypíná se vysoko nad údolím řeky Bíliny, částečně ve spodní části zarostlý lesy. Má výšku 539 m n.m.

 

Bořeň je národní přírodní rezervace, vyhlášená roku 1977. Rozloha chráněného území je 23,24 ha. Rezervací vede naučná stezka z Bíliny až na vrchol, odkud se otevírá kruhový rozhled. Na skalnatých svazích roste řada chráněných rostlin a sídlí zde chráněný Výr velký (Bubo Bubo). Bylo zde zjištěno kromě běžných druhů ptáků také 22 zvláště chráněných. Také se tu vyskytuje ropucha zelená a užovka hladká.
Z horolezeckého hlediska je Bořeň jednou z nejvýznamnějších nepískovcových oblastí v České republice. Znělcová skála je ve většině sektorů pevná a nabízí rozmanité možnosti stěnového, spárového i komínového lezení. Vysoké stěny, zvláště na severu, poskytují možnosti vícedélkových výstupů horského charakteru.
První horolezecká činnost na Bořeni začala na počátku 20. století, podrobnější informace se však nezachovaly. První známá jména prvovýstupců jsou jména Gregor (Řehoř) a Berthold z Alpského klubu ze Žatce, podle kterých jsou nazvány např. skalní útvary Bertholdův prst a Řehořův komín. V současnosti na Bořeni existuje přibližně čtyři sta cest všech obtížností.


cs.wikipedia.org


  Previous page

   


  Weather

  Wednesday 08.04.

  25°C
  12°C

  Thursday 09.04.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Others
  Survey

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  • Doporučení kamaráda
  26.8% (18140)

  • Sezónní katalog cestovních kanceláří
  18.9% (12773)

  • Nabídka z reklamních letáků
  19% (12883)

  • Last minute
  18.2% (12280)

  • Prostřednictvím internetu
  17.1% (11573)

  Number of contender 67649

  Login

  Your login:

  Your password:


  News by e-mail

  Enter your e-mail for sending news from server E-Czechia.cz.


   

   

   

   

   

  Copying, publishing and spreading of this server www.e-cesko.cz is recommended and acceptable. We hope that users will enjoy using materials from server www.e-cesko.cz and they will spread this address further. Project E-CESKO.cz came in the existence thanks to the government grant of the Ministry of Regional Development of the Czech Republic.