E-Česko

Cestování, ubytování, dovolená a volný čas

Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko

     
Dnes je Úterý, 07. 04. 2020
Svátek slaví Heřman a Hermína
Fulltextové hledání

Sekce, kde hledat:

Ubytování a stravování

R+B Privat
Magazín Gulliver

Zpět na předchozí stránku

Srí Lanka

Perla Indického oceánu

 

Už Marco Polo považoval Srí Lanku za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa. Tato malebná perla Indického oceánu je jako velká slza zavěšena u jižního cípu Indie. Vzdálenost od ní

 

je necelých 50 km a obě země jsou prakticky spojeny tzv. Adamovým mostem (úzký pruh tvořený sérií korálových ostrovů). Rozloha Srí Lanky je 65.610 km², délka 350 km a šířka 180 km. Hlavním městem je Colombo, město nacházející se na jihozápadě země. Na ostrově žije přibližně 20 000 000 obyvatel, z nichž 74% je sinhálského, 18% tamilského původu a 8% jiných, více je osídlena jižní část ostrova. Oficiálními jazyky země jsou sinhálština a tamilština, což jsou dva základní národní jazyky, jako ?spojovací? jazyk je používána angličtina.

Mezi obyvateli převládá buddhistické náboženství (cca 70%, hlavními vyznavači jsou Sinhálci), dále zde mají zastoupení hinduistické vyznání (cca 15%, převážně Tamilové), muslimské a křesťanské náboženství. Srí Lanka je demokratickou republikou, oficiální název je Srílanská demokratická socialistická republika. Hlavou státu je prezident. Hrubý národní produkt je 2.500 USD/osoba. Nejdůležitějšími průmyslovými odvětvími jsou výroba textilu a kožených výrobků, výroba potravin, nápojů a tabákových výrobků, výroba chemikálií, umělých hmot, výrobků z gumy a papíru. V oblasti zemědělství je hlavní pěstování gumovníků, čajovníků a kokosových palem. Sektor služeb tvoří přes 50% celkové struktury HDP. V rámci tohoto odvětví zaujímají hlavní postavení služby finančního sektoru a turistika. Nejvýznamnějšími hospodářskými partnery jsou USA, Velká Británie, Německo, japonsko, Singapur, India, Čína, Jižní Korea.

Historie Srí Lanky se začala psát kolem na přelomu 6. a 5. stol. př.n.l., kdy na ostrov dorazili pravděpodobně ze severní Indie první Sinhálci. Usídlili se v suché, severní rovinaté oblasti a založili království Anuradhapura. Sem také zavítal ve 3. stol. př.n.l. Mahinda, syn indického císaře Ašóky, aby šířil buddhistické učení. To se v oblasti velmi dobře ujalo, a tak není divu, že právě zde vznikla tzv. théravédská škola. V 10. stol. n.l. králové Srí Lanky přesídlili do Polonnaruwy a ještě o několik století později do Kandy. Na počátku 16. stol. zavítali na ostrov první kolonizátoři ? Portugalci. Ti zemi nazývali Ceilao. Podařilo se jim osídlit pouze pobřežní oblasti, stejně tak jako těm následujícím ? Holanďanům. Celý ostrov ovládli v r. 1815 Britové, ostrov přejmenovali na Ceylon a zničené kávové plantáže nahradili čajovníkovými. Vývozním artiklem Srí Lanky je dodnes cejlonský čaj. Po II. světové válce získala země nezávislost, v roce 1972 byl přijat původní název ostrova Lanka společně se slovem Srí, což v sinhálštině znamená ?nadějný? nebo také ?zářivý?.

Srí Lanka je typická země s tropickým podnebím. Na západním a jižním pobřeží a hornatém vnitrozemí jsou nejpříznivějšími a nejsuššími měsíci období od prosince do března, na východním pobřeží pak od května do září. V evropském zimním období přijíždí na Srí Lanku nejvíce turistů, jsou i vyšší ceny. Výhodami nízké sezóny jsou nižší ceny letenek i ubytování a méně turistů v exponovaných místech a ani počasí není špatné ? teploty příliš neklesají, pouze častěji prší. Průměrná teplota v Colombu a níže položených pobřežních regionech se pohybuje kolem 27 °C, v středněhorských oblastech v okolí města Kandy je pak cca 20 °C, v ještě výše položených oblastech klesá až cca k 16 °C.

Pro jižní část je typická překrásná kopcovitá krajina, severní část pokrývá rozsáhlá planina. Nejkrásnější pláže se nacházejí na jihozápadním, jižním a jihovýchodním pobřeží. Nejvyšší horou je Mt Pidurutalagala (2524 m). V tropických deštných lesích jižní části rostou kromě ebenových a týkových stromů také nádherné orchideje, pro chladné vlhké lesy v horách jsou typické lesíky se zákrsky a rododendrony a severní pláně jsou pokryty trávou a křovinami. Co se týká fauny, pro Srí Lanku je typickým zvířetem slon, který je skutečně všudypřítomný, ale žijí zde i leopardi, medvědi, opice, krokodýli a kobry, v lagunách lze spatřit i plameňáky. Prakticky na každém kroku je možné potkat zvědavé opice. Pozor, nekrmit je.

Zdroj : Indický oceán


  Zpět na předchozí stránku

   


  Počasí

  Středa 08.04.

  25°C
  12°C

  Čtvrtek 09.04.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Ostatní
  Anketa

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  • Doporučení kamaráda
  26.8% (18140)

  • Sezónní katalog cestovních kanceláří
  18.9% (12773)

  • Nabídka z reklamních letáků
  19% (12883)

  • Last minute
  18.2% (12280)

  • Prostřednictvím internetu
  17.1% (11573)

  Celkem hlasů: 67649

  Přihlášení

  Váš login:

  Vaše heslo:


  Novinky mailem

  Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver


   

   

   

   

   

  Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.