E-Česko

Cestování, ubytování, dovolená a volný čas

Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko

     
Dnes je Středa, 01. 04. 2020
Svátek slaví Hugo
Fulltextové hledání

Sekce, kde hledat:
Magazín Gulliver

Zpět na předchozí stránku

Indonésie

Buddhistický chrám Borobudur

 

Borobudur - jedna z nejúžasnějších buddhistických památek Jihovýchodní Asie. Ohromná kamenná pyramida tyčící se k nebi z malého kopci uprostřed rýžových polí pláně Kedu.

 

Odhaduje se, že kolosální pyramidu Borobuduru nechali postavit vládci z dynastie Sailendra v letech 750-800 našeho letopočtu. Detailní znalosti o stavbě ale nejsou známy. Předpokládá se, že stavbu museli vládci sehnat ohromné množství dělníků, kteří nalámali, přepravili a opracovali celkem 60 000 krychlových metrů kamene, z kterých je Borobudur postaven. Jméno Borobudur vzniklo pravděpodobně ze sanskrtského spojení "Vihara Buddha Uhr", což znamená "Buddhistická monasterie na kopci".
Byl postaven snad mezi roky 750 až 850 a jeho stavba mohla klidně trvat celých sto let. Jde totiž o obrovskou buddhistickou pyramidu, která pokrývá celý kopec na němž stojí. Na leteckých fotkách vypadá jako obrovská mandala a dá se jí i tak procházet. Cesta odzdola nahoru všemi stupni pyramidy je prý dlouhá 5 km.
Kolem Borobuduru je vybudován obrovský park s cestičkami, keři, záhony květin a kupou prodejců nabízejících všechno od předražené vody až po miniaturní modely chrámu.
Ze všech čtyř světových stran vedou až na vrchol schody, které míjí šest čtvercových a tři kruhové terasy. Úplně na vrcholku je obrovská kamenná stupa. Šplhám hned nahoru, abych si udělal fotku okolní krajiny se sopkami v pozadí. Rozhled je nádherný, i když to počasí je fakt nanic. Alespoň ale že neprší. Na vrcholu znovu potkávám čtveřici Čechů, kteří sem přijeli na mopedech. Teď právě scházejí dolů a chtějí vyšplhat na protější kopec pro lepší pohled na celý Borobudur.
Na každé z kruhových teras jsou kolem dokola postaveny duté stupy. Mají podobu vyřezávaného zvonu, takže je vidět dovnitř a i skrz ně. V každém ze zvonů sedí velký kamenný Buddha, který nám prý přinese štěstí když se nám podaří ho na nohou nebo rukou dotknout. Jedna stupa je otevřená, takže z ní Buddha vykukuje do světa od pasu nahoru. Aha! Na druhé straně je ještě jedna odkrytá stupa s vykukujícím Buddhou, který má ale rozbitý nos.
Pohled z desátého stupně dolů je nádherný. Přes tři prstence stup s Buddhami, dolů do krajiny, kde mezi pyramidou a horami zeleně září rýžová políčka.

Zdroj : e-Cesty


  Zpět na předchozí stránku

   


  Počasí

  Čtvrtek 02.04.

  25°C
  12°C

  Pátek 03.04.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Ostatní
  Anketa

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  Doporučení kamaráda
  26.8% (18134)

  Sezónní katalog cestovních kanceláří
  18.9% (12770)

  Nabídka z reklamních letáků
  19% (12879)

  Last minute
  18.2% (12279)

  Prostřednictvím internetu
  17.1% (11572)

  Celkem hlasů: 67634

  Přihlášení

  Váš login:

  Vaše heslo:


  Novinky mailem

  Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver


   

   

   

   

   

  Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.