E-Česko

Travelling, Accommodation, Holiday, Free time

Bohemian, Moravian, Silesian

     
Today it is Úterý, 07. 04. 2020
Name-day Heřman a Hermína
Fulltext search

Section for searching:

Magazine Gulliver - MenuMagazine Gulliver

Previous page

Děčínsko

Skalní muži v Rynarticích

 

Trpaslíci vytesaní do skal pod Rynarticemi se těší pozornosti téměř všech výletníků, zejména pak dětí. V průvodci Děčínskem z r. 1984 je o nich tato zmínka: "Trpasličí jeskyně - ve skále

 

vytesané schody a výklenky s reliéfy a soškami trpaslíků, dílo místního lidového umělce Ernesta Wahra z roku 1833." Jak už to tak bývá, věci se mají poněkud jinak. O vzniku této, řekněme atrakce, se dochovala spolehlivá zmínka v rynartické kronice. Napsal jí Ernst Vater - zemědělec a malíř z Rynartic č.p. 31 a 74 - jak se sám nazývá. Kronika je psána poutavým jazykem zaujatého lidového vypravěče. Kapitola z roku 1929 je nadepsána: "Skalní muži v Rynarticích". "Bylo to tak kolem roku 1870, co Eduard Vater, majitel usedlosti č.p. 24, zakoupil výměnnou za lesní loučku pruh lesa podél silnice. Můj otec zde začal v několika směrech zakládat cestičky a schůdky a současně vysekal do skal několik trpaslíků. Na Zimní stráni (Winterleite) byly mnou tenkráte vytesáni dva takoví mužíci a všichni byli barevně pomalováni. Jelikož po těchto cestičkách začali chodit cizí návštěvníci, postavili jsme tam nahoře stoly a lavice. V blízkém skalním sklípku jsme chladili lahvové pivo a jedné krásné neděle roku 1903 jsme tu oslavili otevření malého výčepu. Pivo bylo zdarma a návštěvnost hojná. Hostě však později už nepřišli, a tak se zdlouhavé vysedávání na místě již nevyplatilo. Blbí lidé jednoho dne zuráželi trpaslíkům nosy a od té doby omšeli mužíci mechem. Turisté je však nepřestali navštěvovat."

Zdroj : Jetřichovsko


  Previous page

   


  Weather

  Wednesday 08.04.

  25°C
  12°C

  Thursday 09.04.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Others
  Survey

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  • Doporučení kamaráda
  26.8% (18140)

  • Sezónní katalog cestovních kanceláří
  18.9% (12773)

  • Nabídka z reklamních letáků
  19% (12883)

  • Last minute
  18.2% (12280)

  • Prostřednictvím internetu
  17.1% (11573)

  Number of contender 67649

  Login

  Your login:

  Your password:


  News by e-mail

  Enter your e-mail for sending news from server E-Czechia.cz.


   

   

   

   

   

  Copying, publishing and spreading of this server www.e-cesko.cz is recommended and acceptable. We hope that users will enjoy using materials from server www.e-cesko.cz and they will spread this address further. Project E-CESKO.cz came in the existence thanks to the government grant of the Ministry of Regional Development of the Czech Republic.