E-Česko

Cestování, ubytování, dovolená a volný čas

Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko

     
Dnes je Středa, 01. 04. 2020
Svátek slaví Hugo
Fulltextové hledání

Sekce, kde hledat:

Ubytování a stravování

Privat LUMIRO
Magazín Gulliver

Zpět na předchozí stránku

Tibet

Nejvýše položené trvale obydlené území světa

 

Tibet, na své jižní hranici lemovaný Himálajem s jeho nejvyšší horou Mount Everestem (8848 m) neboli Čhomolungmou (v tibetštině znamená Velká matka větrů), se rozprostírá na obrovské náhorní

 

plošině v průměrné nadmořské výšce 4500 metrů nad mořem a je nejvýše položeným trvale osídleným územím. Nacházejí se zde jak pouště, tak zbytky pralesů, ale také travnaté stepi se spoustou sladkých i slaných jezer. Pramení tu několik veletoků ? například Indus, Brahmaputra, Žlutá řeka, Mekong. Na vodě z Tibetu závisí život téměř poloviny světové populace. Dvě třetiny Tibeťanů žijí usedle ve vesnicích, třetinu obyvatel tvoří kočovní nomádi. Měst má Tibet jen pár. Nejrozšířenější plodinou je ječmen, který z Tibetu pochází, nejrozšířenějším tažným zvířetem ? a pro Tibet symbolickým ? je jak. Základním pokrmem Tibeťanů je campa, jemně rozemletý pražený ječmen.
Tibetská náhorní plošina oslovuje po staletí návštěvníky svou přírodní i kulturní výlučností. Vzájemné vztahy Tibeťanů a čínské moci prošly za téměř dva tisíce let historie složitými zákruty. Poprvé se vyhrotily již ve válečných konfliktech v období sedmého až devátého století, ale na druhé straně zaznamenaly i období vzájemného souladu. Tradičním kulturním i správním centrem Tibetu je Lhasa, ležící v nadmořské výšce 3658 m . I když dnes Tibeťané netvoří ani polovinu zdejších obyvatel a jejich duchovní i politický vůdce dalajlama žije v indickém exilu, představuje Lhasa se svým okolím stále mimořádnou pokladnici tibetské minulosti. K nejcennějším památkám přímo ve městě patří někdejší zimní a letní rezidence dalajlamů - paláce Potála a Norbulingka a dále chrám Džókhang spojený legendami se samým počátkem buddhismu v Tibetu. Svatá cesta kolem jeho zdí, po níž neustále procházejí poutníci s roztočenými modlicími mlýnky v rukou, je jedinečnou galerií lidských typů i tradičního odění Tibeťanů. Severně, východně a západně od Lhasy se nalézají tři další významné kláštery, Sera, Gandän a Dräpung, dohromady označované jako ?Tři velká sídla mnichů?.

Zdroj : Koral


  Zpět na předchozí stránku

   


  Počasí

  Čtvrtek 02.04.

  25°C
  12°C

  Pátek 03.04.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Ostatní
  Anketa

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  Doporučení kamaráda
  26.8% (18135)

  Sezónní katalog cestovních kanceláří
  18.9% (12770)

  Nabídka z reklamních letáků
  19% (12880)

  Last minute
  18.2% (12279)

  Prostřednictvím internetu
  17.1% (11572)

  Celkem hlasů: 67636

  Přihlášení

  Váš login:

  Vaše heslo:


  Novinky mailem

  Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver


   

   

   

   

   

  Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.