E-Česko

Travelling, Accommodation, Holiday, Free time

Bohemian, Moravian, Silesian

     
Today it is Pondělí, 30. 03. 2020
Name-day Arnošt
Fulltext search

Section for searching:

Magazine Gulliver - Menu
Active holiday

Stáj Vazan
Magazine Gulliver

Previous page

Jeseník

Jeskyně na Špičáku

 

Jeskyně na Špičáku je známá svými vyrytými nápisy ze 16. století. Nachází se na jižním svahu Špičáku, 2 km jižně od Supíkovic u Lázní Jeseník. Podzemní labyrint je vytvořen v pravidelně

 

šmouhovitém krystalickém vápenci tzv. supíkovickém mramoru. Podle puklin docházelo ke krasovým procesům, jejichž výsledkem je soustava nízkých puklinovitých chodeb o délce asi 400m. Prostory byly rozšiřovány do tvaru oválných v řezu.
Kdysi bohatá krápníková výzdoba, byla již před staletím zničena četnými návštěvníky. Jeskyně je známá již od roku 1430. Na stěnách jsou hojné staré nápisy s letopočty, s nichž nejstarší pochází z roku 1545. Jeskyně byly vyhledávaným úkrytem. Největší prostorou jeskyní je tzv. Ripperův sál.
Jeskynní systém je tvořen soustavou horizontálních chodeb ve dvou úrovních, spodní je trvale zatopená. K nejcharakterističtějším znakům patří výrazné chodby se srdcovitým profilem, které spolu s hlavní chodbou vytvářejí pravý labyrint.
Krápníková výzdoba, která vznikala tisíce let, vzala za své. Z původní krápníkové výzdoby se podařilo zachránit pouze několik exemplářů , které jsou vystaveny v největší prostoře jeskyně. "Vyloupení" prostor jeskyně možná bylo příčinou, proč jeskyně upadla během 17. a 18. století téměř v zapomnění. Teprve v letech 1884 - 1885 byla jeskyně primitivně zpřístupněna Sudetoněmeckým horským spolkem. Tehdy vcházely skupinky návštěvníků do jeskyně také v doprovodu průvodce, ale s karbidovými lampami. V letech 1954 - 1955 byla jeskyně elektricky osvětlena a opatřena novým východem, proraženým do opuštěného vápencového lomu. V květnu 1955 byla slavnostně zpřístupněna veřejnosti. Jeskyně Na Špičáku je bezbariérová. Díky svému horizontálnímu uspořádání chodeb a vhodnému umístění v terénu je od roku 1994 přístupná i těžce tělesně postiženým. V jeskyni zimují létající savci - netopýři.

Zdroj : Bez bariér


  Previous page

   


  Weather

  Tuesday 31.03.

  25°C
  12°C

  Wednesday 01.04.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Others
  Survey

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  Doporučení kamaráda
  26.8% (18132)

  Sezónní katalog cestovních kanceláří
  18.9% (12770)

  Nabídka z reklamních letáků
  19% (12879)

  Last minute
  18.2% (12277)

  Prostřednictvím internetu
  17.1% (11570)

  Number of contender 67628

  Login

  Your login:

  Your password:


  News by e-mail

  Enter your e-mail for sending news from server E-Czechia.cz.


   

   

   

   

   

  Copying, publishing and spreading of this server www.e-cesko.cz is recommended and acceptable. We hope that users will enjoy using materials from server www.e-cesko.cz and they will spread this address further. Project E-CESKO.cz came in the existence thanks to the government grant of the Ministry of Regional Development of the Czech Republic.