Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko
První zmínka vztahující se ke jménu ?Albero de Drozendorf" je uvedena k r. 1188. V té době byl s největší pravděpodobností vystavěn i tento městský hrad. Po vymření rodu hrabat |
von Pernegg, postupuje do vlastnictví zemského knížete. Od r. 1240 je Drosendorf nazýván městem, byly mu udělena městská práva.
Od doby panství zemského knížete v r. 1607 se stává dědičným vlastnictvím. Jako majitelé za sebou následují : Muschinger, Kurz, Sprinzenstein, Lamberg-Sprinzenstein a od r. 1822 rod Hoyos-Sprinzenstein. Současným vlastníkem ?hradozámku? je Jan Hoyos.
Městské opevnění se dříve napojovalo od jižní strany k hradu. Tím bylo zesíleno i opevnění hradu od jihu, dalšími částmi dodnes patrného opevnění jsou na východní straně druhé brány.
Na jižní straně byla uměle zvýšena terasa - tuto boční část návrší zajišťoval příkop. Jádro pozdně středověkého hradu bylo opatřeno silnou mnohoúhelně lomenou obvodovou hradbou. Volně stojící části této zdi v severní části jsou vystavěny na konci 12. či počátku 13. st.
Průchodem jedním z křídel se dostaneme na obdélné nádvoří ze všech čtyř stran obklopené třípatrovými křídly. Současná podoba stavba vychází z novostavby provedené v 16. st., na což upozorňuje erb rodu Mrakesch z r. 1548 umístěný na jižním křídle.
Renovace objektu nastaly po požáru r. 1694, a barokní přestavby v 18. st. Tomu odpovídající sjednocená výška střech, pravidelné okenní otvory s profilací ostění ze 16. a 18. st. a barokní hlazený dekor.
Z východní strany je umístěn vjezd ozdobený barokními volutovými štíty ze 16. st., ke kterému se dostaneme po mostě. Jižně od toho se k jádru přimyká středověká kaple s polygonálním chórem, který vyčnívá z obvodu zámku. Vnitřní výzdoba a vybavení kaple pochází ze 17. a 18. st.. Schodiště v jižním křídlem je pravděpodobně umístěno uvnitř pozdě středověké věže, o čemž svědčí tloušťka zdí. Také polygonální severozápadní věž stojí na místě středověké nárožní věže.
Od jihu a západu je objekt obklopen městským opevněním, v místě parkánu stojí dvě okrouhlé bastiony. V jižním parkánu se zachovaly části obvodové hradby pocházející z 15. st. K ní se připojuje z východní strany situovaná "Hornská brána" městského opevnění, se dvěmi hranolovými věžemi zajištujícími bránu pocházející ze 13. st. K vnitřnímu pásu hradní parkánové zdi, se napojuje ve střední části od západu branská věž. Zbytek městské hradby byl průběžně přestavován.
Hrad, městská hradba a dvojitá branská věž byly současně naplánovány, čímž byla vytvořena hlavní přístupová cesta do města.
Dnešní zámek sousedí s tak zvaným. "Stockkastl", situovaném na Zámeckém náměstí č. 3, o němž se tvrdí, že je původním hradem Drosendorf. Je možné, že vysoká, krychlová stavba pochází z 12. st. což vyplývá z její konstrukce a část chybějící omítky nám ukazuje středověký typ zdění. Na východní straně se nachází půlkruhová apsida obsahující oltářní výklenek, s okenním ostěním pocházejícím ze 17. či 18. st. Tato mohutná stavba byla integrována do zdejší zástavby a byla využívána jako vězení. Zdá se že předchůdce této stavby úzce souvisel s dnešním zámkem, patrně od konce 12. do raného 13. st. byl používán jako hospodářský dvůr.
Zdroj : Apsida
Pátek 01.11. |
|
25°C |
|
Sobota 02.11. |
|
23°C |
Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?
• Doporučení kamaráda
26.1% (22569)
• Sezónní katalog cestovních kanceláří
18.9% (16371)
• Nabídka z reklamních letáků
19% (16459)
• Last minute
18.3% (15855)
• Prostřednictvím internetu
17.7% (15321)
Celkem hlasů: 86575
Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver
Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.