E-Česko

Reisen, Unterkunft, Urlaub, Freizeit

Böhmen, Mähren, Schlesien

     
Heute ist Sobota, 27. 04. 2024
Namenstag Jaroslav
Fulltext - Suchung

Sektion, wo suchen:

Magazin Gulliver - Menu
Unterkunft und Verpflegung

FIT CLUB EDEN PENZION




Magazin Gulliver

Vorige Seite

Hukvaldy

Hrad Hukvaldy

 

Všeobecně se považuje za dobu vzniku hradu období mezi léty 1257 - 185. Hukvaldy jej pojmenoval stavitel, který měl jistě k rodovému hradu daleko odtud osobní vztah - a nebyl-li to Arnold

 

(ten zemřel mezi léty 1240 - 1251), připadá v úvahu jen jeho syn Frank. Někdy v létech 1260 - 1270 přišel on a jeho synové o Starý Jičín, který prodali či postoupili spřízněným Bludovicům - pozdějším pánům ze Žerotína. Zřejmě v té době, v náhradu za něj, vznikl "Hukenswald" - dnešní Hukvaldy. Hückeswagenu v Porýní se bratři Frank a Jindřich vzdali 11. září 1260, neboť jejich domovem již bylo Příborsko, říšský původ hrabat tak měl připomínat alespoň název.
Všeobecně se považuje za dobu vzniku hradu období mezi léty 1257 - 185. Hukvaldy jej pojmenoval stavitel, který měl jistě k rodovému hradu daleko odtud osobní vztah - a nebyl-li to Arnold (ten zemřel mezi léty 1240 - 1251), připadá v úvahu jen jeho syn Frank. Někdy v létech 1260 - 1270 přišel on a jeho synové o Starý Jičín, který prodali či postoupili spřízněným Bludovicům - pozdějším pánům ze Žerotína. Zřejmě v té době, v náhradu za něj, vznikl "Hukenswald" - dnešní Hukvaldy. Hückeswagenu v Porýní se bratři Frank a Jindřich vzdali 11. září 1260, neboť jejich domovem již bylo Příborsko, říšský původ hrabat tak měl připomínat alespoň název.
Stavba sama nebyla ničím zvláštní a nevybočovala nijak ze zvyklostí, jak byly hrady v té době stavěny. Byla to velmi silná, více jak 2,5 metru tlustá okružní zeď ve tvaru protáhlého osmihranu, která obepínala skalnatou kupu na východní straně hradního kopce, oddělenou od něj širokým a hlubokým, do skály vylámaným příkopem. Nad ním, v místě přístupu, stála do obvodní hradby vetknutá nevelká věžice s širokým dřevěným ochozem a na protější, východní straně, dvoupatrové obytné stavení - palác. Do hradu se vjíždělo zřejmě nynější cestou až k dnešnímu prudkému ohbí na jihovýchodě, která však nepokračovala ve směru nynější cesty podél jižní strany hradu, ale vedla strměji, východně od něj, stáčela se k severu a objala jej ze tří stran. Příchozí tak musel
obejít pod kontrolou celý hrad a v tomtéž směru, odkud přijížděl do kopce - tedy od západu, vstoupit po dřevěném, v poslední části zvedacím mostě do hlavní brány, proražené v parkánové zdi. Při vstupu se parkán malinko rozšiřoval a zřejmě už zde, snad v místě dnešní strážnice, stála dřevěná stáj, protože do vnitřního nádvoří bylo možno vejít již jen pěšky.
Protáhlé temeno hradního koce muselo být opevněno ovšem už tenkrát - a jistěže dříve - také na západní straně, kde stojí dnes předsunuté opevnění, tzv. kulatina. Opevnění bylo zřejmě jen dřevěné a nelze vyloučit, že jeho stavitelem byl český král či moravský markrabí. Z vlastního hradu na východním konci kopce nebylo možno docela dobře strážit cestu, zřejmě proto taky neměl v čele vysokou a mohutnou hlásku, jaké bývaly za podobným účelem stavěny na jiných moravských a českých hradech, ale jen mohutný, plný pilíř, ovšem tak subtilní, že nemohl nést více jak jedno patro, z něhož bylo možno přehlédnout jen odbočku k hradu. I křižovatka, od níž se cesta k hradu oddělovala někde u dnešního Horního Sklenova, byla vidět jen z onoho
předpokládaného západního opevnění, nestálo-li by, hrad by byl v docela nevýhodné poloze vůči nepříteli, kterého by posádka zpozorovala až téměř v čase útoku.
V druhé polovině 14. století, po dobách neblahých poměrů nastala třicetiletá doba rozvoje a klidu. Hrad s městem Příborem na západě a trhovou vsí Frýdeberkem-Místkem na východě - se stal velmi důležitým tím, že byl střediskem manského obvodu. Nepochybně proto byl tenkrát taky opraven a rozšířen. Stará štíhlá věž byla obestavěna obytnými a provozními místnostmi a v náhradu za zastavěný dvůr bylo zřízeno nádvoří mezi branami a jistě též rozšířeno a zdokonaleno opevnění, jak bylo v těchto dobách obvyklé. Pravděpodobně bylo již zastaralé cimbuří nahrazeno ochozem a mezery mezi stínkami zazděny.
V té době též již stál nedaleko odtud na východ hrádek na strmé skalnaté ostrožně nad dnešním Myslíkem, dodnes nazývané Hrádek, jež byl nepochybně strážním místem patřícím k hradu. Nálezy na tomto místě potvrzují, že hrádek tu stál ještě v příštím století a jako nepotřebný zanikl asi až s důkladným opevněním hradu po husitských válkách.

Zdroj : Hrad Hukvaldy


    Vorige Seite

     


    Wetter

    Sonntag 28.04.

    25°C
    12°C

    Montag 29.04.

    23°C
    12°C

    Handicap
    Andere
    Ankete

    Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

    • Doporučení kamaráda
    26.9% (20109)

    • Sezónní katalog cestovních kanceláří
    18.7% (13950)

    • Nabídka z reklamních letáků
    18.9% (14115)

    • Last minute
    18.1% (13496)

    • Prostřednictvím internetu
    17.4% (12984)

    Zahl der Stimmen 74654

    Login

    Ihr Login:

    Ihr Passwort:


    News per E-mail

    Einlegen Ihre E-mail Adresse, um die Neuigkeiten vom E-CESKO.cz zu bekommen


     

     

     

     

     

    Kopieren, Publikation und Weitergegeben von der Website www.e-cesko.cz ist erlaubt und erwünscht. Wir glauben, dass die Verwendung des Inhalts macht allen Benützer Spass. Das Projekt E-CESKO.cz ist durch dank der Unterstützung Ministerium für regionale Entwicklung entstanden.