E-Česko

Cestování, ubytování, dovolená a volný čas

Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko

     
Dnes je Pondělí, 25. 05. 2020
Svátek slaví Viola
Fulltextové hledání

Sekce, kde hledat:

Aktuality

 

 

 

 

Penzion Severka

 

Státní znak České republiky

Česká republika

Czech Republic

Tschechische Republik

 
Aktuality

Zpět na předchozí stránku

08.12.2007

Jižní Čechy

Zámek Hluboká má opravenou fasádu a nový zvon

 

Zámek Hluboká má opravenou fasádu, která dostala pískovou barvu jako v roce 1871, a nový zvon v zámecké kapli.

 

Rekonstrukce fasády trvala sedm roků a stála 40 milionů korun, zvon chyběl zámku několik desetiletí. V pátek ho posvětil českobudějovický biskup Jiří Paďour, v sobotu se do zámku mohou lidé letos poprvé podívat při adventních prohlídkách.
Po dobu sedmi let návštěvníci bohužel viděli zámek vždy s lešením. Nyní ho mohou zhlédnout v plné kráse," řekl kastelán Miroslav Pavlíček.
Hlubocký zámek už nemá bílou barvu, jak ho veřejnost znávala v minulých desetiletích. Sondy do zdí ukázaly, že původní barevnost byla okrová, a tak nyní fasáda dostala pískovou barvu. "Domníváme se, že jemně písková barva je ušlechtilejší, protože imituje romantický kámen," vysvětlil ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Upřesnil, že na celý zámek spotřebovali přes 21.000 litrů barvy.
Před opravou byly podle něj některé omítky v havarijním stavu a poškozená byla i kamenosochařská výzdoba, skleněné i dřevěné prvky. Rozpadaly se balkony a jelenům, jejichž trofeje zdobí zámecké nádvoří, prý praskaly hlavy a padaly parohy.
Radostnou zprávu o dokončení oprav fasády symbolicky oznámil nový zvon svatého Floriana. Váží přes 30 kilo a odlili ho zvonaři firmy Perner z Bavorska. Předchozí zvon se z Hluboké ztratil ve druhé polovině 20. století.
Zhruba polovinu nákladů na opravu fasády zaplatilo ministerstvo kultury z programu záchrany architektonického dědictví. "Toto dílo je velmi povedené jak v přípravě, tak v realizaci, a mohlo by sloužit jako příklad pro jiné akce tohoto druhu," řekl náměstek ministra kultury František Mikeš.
Hluboká byla původně královský hrad ze 13. století. Teprve jeho přestavba z let 1840 až 1871 mu dala dnes známou podobu, díky níž je označován jako perla romantické novogotiky.

Zdroj : ČTK

Zpět na předchozí stránku

 

Počasí

Úterý 26.05.

25°C
12°C

Středa 27.05.

23°C
12°C

Handicap
Ostatní
Anketa

Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

Doporučení kamaráda
26.8% (18177)

Sezónní katalog cestovních kanceláří
18.9% (12800)

Nabídka z reklamních letáků
19% (12908)

Last minute
18.1% (12301)

Prostřednictvím internetu
17.1% (11607)

Celkem hlasů: 67793

Přihlášení

Váš login:

Vaše heslo:


Novinky mailem

Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver


 

 

 

 

 

Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.