E-Česko

Cestování, ubytování, dovolená a volný čas

Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko

     
Dnes je Pondělí, 25. 05. 2020
Svátek slaví Viola
Fulltextové hledání

Sekce, kde hledat:

Aktuality

 

 

 

 

Penzion Severka

 

Státní znak České republiky

Česká republika

Czech Republic

Tschechische Republik

 
Aktuality

Zpět na předchozí stránku

10.04.2007

Karlštejn přivítal o Velikonocích 5000 návštěvníků

 

Hrad Karlštejn přivítal o Velikonocích zhruba 5000 návštěvníků, je to přibližně stejně jako při loňských jarních svátcích.

 

Podle kastelána Jaromíra Kubů prodloužené víkendy přímo vybízejí k návštěvě historických památek. Návštěvnicky nejsilnějším dnem byla podle kastelána neděle, kdy branou hradu prošlo 2000 lidí. Převažovali mezi nimi cizinci.
Nejnavštěvovanější středočeská památka nabídla o velikonočních svátcích kromě prodloužené otevírací doby také hudební překvapení pro každého, kdo se rozhodl prohlédnout si její interiéry. "Každou skupinu totiž při vstupu do hradu vítala ukázkou staré hudby skupina pražských pozounistů," řekl Kubů.
Velikonoční pondělí je jediné pondělí v sezoně, kdy má hrad otevřeno. Pondělky jsou jinak dnem, kdy hrad nechává své brány zavřené. "O Velikonocích máme výjimku a zavřeno máme až v úterý," řekl kastelán.
Karlštejn je památkou s vůbec nejdelší turistickou sezonou. Začíná v březnu, což je o měsíc dříve než u ostatních hradů a zámků, a pokračuje až do ledna následujícího roku. Přestávku má hrad pouze v únoru. V současnosti mohou lidé vidět první návštěvnický okruh, který bude otevřen až do konce listopadu. Od června do října se návštěvníkům otevře také druhý okruh. "To je speciální okruh, kde mají návštěvníci možnost vidět to nejcennější, co hrad nabízí, včetně kaple svatého Kříže," popsal Kubů.
Novinkou letošní sezony bude zpřístupnění interiérů strážnice nad kaplí sv. Kříže ve třetím patře velké věže. Lidé se do ní budou moci podívat při návštěvě druhého okruhu.
Na Karlštejn každoročně zavítá kolem 270.000 lidí. Loni si jej prohlédlo 273.200 návštěvníků, necelou polovinu z nich tvořili cizinci. "Popularita, jakou památka zaznamenala po otevření hranic po roce 1990, se už asi opakovat nebude. V té době byla návštěvnost až 330.000 lidí za rok," řekl Kubů. Dodal, že naopak po povodních v roce 2002 se návštěvnost propadla až na hranici 240.000. Od té doby stále pomalu vzrůstá a správci hradu si na nedostatek turistů nemohou stěžovat. "Snad jen v mimosezónních měsících, na začátku jara a na podzim, by na hrad mohlo zavítat více výletníků," uzavřel kastelán.

Zdroj : ČTK

Zpět na předchozí stránku

 

Počasí

Úterý 26.05.

25°C
12°C

Středa 27.05.

23°C
12°C

Handicap
Ostatní
Anketa

Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

Doporučení kamaráda
26.8% (18177)

Sezónní katalog cestovních kanceláří
18.9% (12800)

Nabídka z reklamních letáků
19% (12908)

Last minute
18.1% (12301)

Prostřednictvím internetu
17.1% (11607)

Celkem hlasů: 67793

Přihlášení

Váš login:

Vaše heslo:


Novinky mailem

Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver


 

 

 

 

 

Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.